Szkoła Pamięta_2019

W roku ważnych wydarzeń historycznych - 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Bursa Międzyszkolna Nr 1 w Zamościu włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła pamięta”.

W ramach akcji zostały przeprowadzone w Bursie następujące działania:

  • Wyjścia, wycieczki do miejsc pamięci:

           ,,Pomnik Ofiar Faszyzmu”- uporządkowanie przez wychowanków wraz z wychowawcami otoczenie pomnika; oddanie pamięci i hołdu Ofiarom faszyzmu: zapalenie znicza, modlitwa delegacji MRB.

           ,,Pomnik Batalionów Chłopskich”- apel, chwila ciszy oraz zapalenie znicza dla uczczenia pamięci o polskich bohaterach poległych w walce o wolność  Ojczyzny.

  • Spotkanie z Panem Julianem Grudniem - Prezesem Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość oraz prezentacja poezji własnej Wychowanki Bursy – laureatki II i III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Historycznego.

Realizowane działania w ramach akcji ,,Szkoła pamięta” miały na celu uwrażliwić wychowanków na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy są związani zarówno z historią naszego regionu jak i społeczności. Młodzież aktywnie i z pełnym zaangażowaniem włączała się  w  podejmowane przedsięwzięcia, upamiętniające ważne postacie oraz wydarzenia, które zapisały się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.