Wycieczka do Przemyśla

W dniu 29 maja 2018 r. odbyła się wycieczka do Przemyśla zorganizowana przez Dyrektora Bursy - Pana Lucjana Gnypa we współpracy z Młodzieżową Radą Bursy dla najbardziej aktywnych wychowanków w roku szkolnym 2017/2018. Wychowankowie zwiedzali  najważniejsze zabytki Przemyśla z "Trzech poziomów". Wycieczka była nie tylko wspaniałą lekcją historii, poznawania architektury ale i okazją do integracji społeczności Bursy: zabawy na zjeżdżalni saneczkowej i wspólnych śpiewów.

W ponad tysiącletniej historii Przemyśla zachodziły różne zdarzenia. Burzliwe, ciekawe, ekscytujące. O niektórych z nich dowiadujemy się z zachowanych dokumentów, o innych pamiętamy dzięki przekazywanym ustnie informacjom. Świadectwem wielu są zachowane do dzisiaj zabytki. Niektóre z nich odwiedziliśmy. Są to:  

Rynek- Wytyczony w 1389 roku, gdy Władysław Jagiełło nadał powtórnie prawa miejskie miastu. Ograniczony 4 pierzejami (zachodnia zburzona w czasie II WŚ). Najważniejsza część miasta-zamieszkiwana przez najznamienitszych i najbogatszych mieszczan. Rada miasta, złożona z mieszczan różnej narodowości, obradowała w ratuszu. Niestety został on rozebrany przez zaborców. Większość kamienic powstała wczasach największej świetności miasta w wieku XVI i XVII. Obecnie istniejące kamienice są przebudowane. Na szczęście zachowane zostały charakterystyczne podcienia. W stanie niezmienionym zachowały się piwnice, którymi prowadzi trasa podziemna. Najciekawszym jej elementem jest XVII-wieczny kolektor.

Rynek 1 to siedziba Urzędu Miejskiego, Rynek 9 mieści Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 15 - zdobi ją sgraffitowa elewacja, Rynek 17 ma zachowany kamienny, renesansowy portal z sentencją łacińską Owidiusza. Na rogu ulic kamienica wybudowana w ubiegłym roku

Figura Dobrego Wojaka Szwejka - Podczas XI Wielkich Manewrów Szwejkowskich w lipcu 2008 r. odsłonięto figurę Dobrego Wojaka Szwejka. To drugi w Polsce i szósty na świecie monument najsłynniejszego cesarsko – królewskiego żołnierza wystawiony staraniem Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. W pobliżu „instrukcja obsługi” oraz figura sympatycznego pieska.

Brama Rycerska - Wzniesiona z 1901r jako przejście na teren dawnego klasztoru dominikanek, gdzie znajdował się letni pasaż oficerskiego kasyna garnizonowego. Obecnie mieści się tam  biblioteka publiczna.

Schody Rycerskie prowadzą do archikatedry rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Najstarsza z zachowanych świątyń Przemyśla. Na tym samym miejscu stoi od roku 1460. Pod prezbiterium znajduje się rotunda pod wezwaniem Św. Mikołaja, być może nawet z XI wieku.

Do budowy katedry wykorzystano kamienne ciosy z rozebranej na zamku cerkwi Wołodara, w której Kazimierz Jagiełło dowiedział się o narodzinach pierwszego syna – Władysława.

Najciekawsze w katedrze to: cudowna alabastrowa figura Matki Bożej Jackowej, gotyckie sklepienie krzyżowo – żebrowe z późniejszym renesansowym motywem roślinnym, XVI wieczna kaplica Drohojowskich, w której obecnie przechowywany jest Najświętszy Sakrament, XVIII wieczna kaplica Świętego Krzyża potocznie zwana kaplicą Fredrów, ocalałe z katastrofy w 1733 roku pomniki nagrobne biskupa Jana Dziaduskiego i piętrowy Jana Fredry i jego żony Anny.

Krypty katedralne - Ostatnie prace remontowe prowadzone były w latach 2011-2014 pod kierunkiem profesor Anny Drążkowskiej  z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z podziemi wydobyto setki kości i szkieletów, które znalazły miejsce wiecznego spoczynku w ossuariach. Wśród tych pochówków zidentyfikowano ciała 11 biskupów. Odrestaurowano trumny i zachowane elementy stroju grobowego osób duchownych, ale także świeckich, które można oglądać w kryptach katedralnych. Zmarli biskupi zostali pochowani w kamiennych sarkofagach. Powtórny pochówek odbył się 2 listopada 2013 r. Krypty maja więc charakter muzealny, ale także są nekropolią.

Archikatedra greckokatolicka – od 1991 r. mieści się w dawnym kościele jezuitów. Uwagę zwraca piękny XVII-wieczny ikonostas.

Wieża zegarowa - obecnie mieści Muzeum Fajek i Dzwonów.

Zniesienie z Kopcem Tatarskim - Najwyższe wzgórze, na którym leży Przemyśl. Rozciąga się stąd rozległa panorama na miasto i okolice. W centralnym punkcie Krzyż Zawierzenia.

Więcej zdjęć